• images

  • images 1
  • images 2

Internet

webdesign praktycznyMiędzy nauką a zabawą w sieci

Wielu z nas w czasach dzieciństwa nie miało w domu dostępu do Internetu czy nawet komputera stacjonarnego. Dziś technologia poszła do przodu, a sytuacja diametralnie się odwróciła. W efekcie nasze dzieci od najmłodszych lat uczą się korzystać z nowinek technicznych, które chętnie nabywamy.

Nie pozwólmy jednak, by komputer przesłonił całe dzieciństwo naszej pociechy. Jeśli już pozwalamy dziecku korzystać z sieci wirtualnej, kontrolujmy by odwiedzało wyłącznie funkcjonalne strony www. Niektóre witryny rzeczywiście nastawiają się na prawidłowy rozwój najmłodszych i proponują rodzicom wiele rozwiązań. Nie bójmy się z nich korzystać, ale zachowajmy także zdrowy rozsądek.

 

Kiedy pozwolić dziecku na użycie komputera?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Trzeba zauważyć, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Niektórzy rodzice pozwalają korzystać z komputera zaledwie trzyletniemu dziecku, inne dzieci mają styczność z tym urządzeniem dopiero w zerówce czy też pierwszej klasie szkoły podstawowej. Na pewno należy nauczyć naszego malucha używać komputera jeszcze przed pójściem do szkoły. Dziś nieumiejętność posługiwania się komputerem jest dla pierwszoklasisty tym samym, co nieumiejętność pisania czy czytania. Dobrze, by nasz malec opanować chociaż podstawy. Nie będzie się wtedy czuł odseparowany od reszty dzieci, które na pewno miały styczność z komputerem już wcześniej. Pokazujmy więc dziecku funkcjonalne strony www, na których znajdzie na przykład ciekawe gry logiczne. Z drugiej strony nie możemy dopuścić do urządzeń technicznych dzieci, które ledwo nauczyły się mówić lub chodzić. Takim podopiecznym pokazujmy świat rzeczywisty, na ten wirtualny przyjdzie jeszcze czas. Jaki jest więc optymalny wiek dziecka, który pozwoli mu na korzystanie z komputera? Przyjmijmy, że będzie to około pięciu lat. Wtedy funkcjonalne strony www nie sprawią dziecku problemu. Starannie wybierajmy więc przedmiot zainteresowania dziecka, ponieważ nie wszystkie witryny są przystosowane do jego wieku lub potrzeb. Nie pozwalajmy także przebywać mu przed komputerem zbyt długo. Na pewno z własnego doświadczenia wiemy, że urządzenie (dodatkowo podłączone do sieci) zabiera nam więcej czasu, niż byśmy potem tego chcieli. Pokazujmy więc dziecku funkcjonalne strony www, ale zabierajmy go także na spacery czy do znajomych. Jeśli jesteśmy sprytni, możemy ładnie połączyć świat wirtualny z tym rzeczywistym. Jak? To proste! Pokażmy dziecku w Internecie jakieś filmy ze zwierzętami, a potem zabierzmy go do zoo, w którym zobaczy prawdziwe zwierzaki. Zyskamy w oczach naszej pociechy, a co więcej uświadomimy jej, że świat dookoła jest tak samo interesujący jak ten, które oferują nam funkcjonalne strony www.

Jakie strony wybierać?

Internet obfituje w różnorodne strony www. Nie wszystkie są warte pokazywania. Na niektóre dzieci nie powinny wchodzić z uwagi na ich wiek. Sieć to fenomenalne źródło zabaw i nauki. Komputer jest dla dziecka szczególnie interesujący dlatego, że zapewne codziennie widuje przy nim swoich rodziców lub starsze rodzeństwo. Jeśli dziecko poprosi o skorzystanie z komputera pokaż mu wyłącznie funkcjonalne strony www. Takie, które sprawią mu radość, ale jednocześnie także czegoś nauczą. Dla bezpieczeństwa możesz także zainstalować programy, które ograniczą dzieciom dostęp do zakazanych stron (na przykład pornograficznych). Przed pierwszym skorzystaniem z komputera i Internetu musisz uświadomić dziecko, że sieć to nie tylko rozrywka połączona z nauką. Poinformuj je, że niesie z sobą także zagrożenia oraz pokaż jak ich unikać. Specjaliści z zakresu tworzenia stron - firma design-PRO - https://www.design-pro.com.pl/ są zgodni, że odpowiednia witryna powinna być dostosowana do wieku i możliwości jej użytkowników.

Rozmowa z dzieckiem

Uważaj, żeby nie zniechęcić swojej pociechy do Internetu, ale zadbaj także o to, by zrozumiał Twój przekaz. Powiedz, że w Internecie znajdzie funkcjonalne strony www, ale dodaj także, że niektóre witryny nie są wiarygodne i bezpieczne. Zapewnij pociechę, że w razie jakichkolwiek wątpliwości może poprosić Cię o pomoc. Ze starszym dzieckiem powinieneś jak najszybciej przeprowadzić rozmowę na temat wszelkiego rodzaju stron społecznościowych i for internetowych. Uświadom mu, że w Internecie nie jest osobą anonimową i musi uważać na treści, które zamieszcza. Nie zapomnij przestrzec dziecka przed innymi użytkownikami sieci. Sprawdzaj z kim się kontaktuje i wytłumacz zagrożenia płynące z kontaktów między nim a nieznanymi internautami. Zrób to tak, by dziecko zrozumiało, ale nie pozwól, by się przestraszyło. Na sprawdzonych stronach istnieją fora, na których dzieci mogą porozmawiać na przykład o ulubionej grze.

Zalety korzystania z komputera

zadowolony klientMusisz poinformować dziecko o niebezpieczeństwach, ale wspomnij mu także o niewątpliwych zaletach. Funkcjonalne strony www zapewnią malcowi doskonałe źródło wiedzy i rozrywki. Dzięki nim dziecko może poszerzyć swoją wiedzę na tematy, którymi się interesuje. Starsze dzieci mogą na przykład nawiązać znajomości z dziećmi z innych miast lub krajów – oczywiście pod nadzorem rodziców. Dzięki temu staną się pewniejsze siebie, a w przypadku zagranicznych znajomości, poduczą się języka obcego. Jeśli nasze dziecko interesuje się budową komputerów i specyfiką Internetu, nie bagatelizujmy tego. Być może w przyszłości zostanie świetnym informatykiem. Kiedy przyjdzie czas spraw mu własny komputer. Najlepiej, żeby był to komputer stacjonarny. Takie urządzenia są bardziej wytrzymałe niż laptopy. Dodatkowo, postawione w jednym miejscu, pozwolą dziecku zachować właściwą postawę przy biurku podczas korzystania z Internetu. Pamiętaj także o zakupie odpowiedniego krzesła.

Staraj się korzystać z komputera razem z dzieckiem. Wtedy będziesz panować nad sytuacją, a jednocześnie spędzisz ze swoją pociechą trochę czasu. Dowiesz się, co martwi, a co ciekawi Twoje dziecko. Nie zapominaj jednak, że masz obowiązek pokazywać mu także świat rzeczywisty. Nasze dziecko musi mieć świadomość, że nawet najbardziej funkcjonalne strony www nie zastąpią mu tego, co spotka w prawdziwym świecie. Zachowując jednak złoty środek, z pewnością uda Ci się dobrze wychować Twoją pociechę.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież