• images

  • images 1
  • images 2

Jak wybrać odpowiedni instrument dla dziecka?

Coraz więcej rodziców kładzie nacisk na muzyczną edukację swoich dzieci. Nie tylko zachęca je do nauki gry na instrumentach, ale także często bywa z dziećmi na koncertach czy słucha razem muzyki. W ten sposób zachowują się zwłaszcza rodzice kochający muzykę, nic więc dziwnego, że pasją tą chcą też zarazić swoje dzieci.

Talent muzyczny

Jak podkreślają nauczyciele ze szkół muzycznych każde dziecko ma zdolności muzyczne, przejawiają się one jednak w inny sposób. Niektórzy pięknie śpiewają a inni szybko opanowują grę na instrumentach. Często talenty muzyczne dziedziczone są po rodzicach czy dziadkach, warto więc bacznie obserwować swoje dziecko i sprawdzić w jaki sposób reaguje ono na kontakt z muzyką. Jeżeli sami mamy wątpliwości, możemy poprosić o pomoc profesjonalistów ze szkół muzycznych. Na etapie przedszkolnym nie możemy jeszcze dokładnie stwierdzić jak duży jest talent naszego dziecka, powinniśmy jednak w tym czasie zachęcać je do obcowania z zabawkowymi instrumentami, a także zapoznawać go z różnorodnymi gatunkami muzycznymi. Odpowiednie wychowanie i środowisko mają ogromny wpływ na rozwój talentu muzycznego u dziecka!

Odpowiedni wybór

Pierwsze kontakty z muzyką, oprócz domu, dziecko wynosi z przedszkola, czy żłóbka. Zajęcia z rytmiki uczą je wrażliwości na dźwięki. Jeżeli w wieku szkolnym nasza pociecha nadal wykazuje zainteresowanie muzyką, powinniśmy zapisać ją na profesjonalne zajęcia. Kursy takie oferuje w mieście Poznań szkoła muzyczna Kapodaster. Dzięki przestronnym salom, profesjonalnej kadrze i najnowszemu sprzętowi nauka przynosi szybkie rezultaty i pomaga dziecku rozwijać się w odpowiednim do jego predyspozycji kierunku.

Edukacja muzyczna powinna przebiegać wielostopniowo. Począwszy od zajęć rytmiki, poprzez naukę gry na keybordzie 4-5 rok życia i dalszą, profesjonalną naukę około 6-7 roku życia. Wtedy kiedy dziecko jest bardziej świadome siebie możemy zaproponować mu naukę gry na innym instrumencie, np. skrzypcach, wiolonczeli, saksofonie, perkusji. Instrument powinien być dobrany nie tylko ze względu na upodobania ucznia, ale także jego predyspozycje zdrowotne i fizyczne (małe dziecko nie zagra na saksofonie). Istotnym czynnikiem jest także wiek dziecka, pamietajmy o tym kupując mu odpowiedni instrument. Dobrany sprzęt muzyczny komponuje się z właścicielem i pozwala mu w pełni rozwinąć swój talent. Nie kierujmy się więc przy jego wyborze stereotypami dotyczącymi płci. Jeżli córka chce grać na perkusji, niech to zrobi. Pamiętaj o tym, ze twoje wsparcie jest niezbędne. 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież