• images

  • images 1
  • images 2

Jak poradzić sobie w sytuacji rozwodu?

Rozwód czy separacja to wydarzenie trudne dla obu stron, a często także dla osób z nim powiązanych, czyli pozostałych członków rodziny i przyjaciół. Rozwód to także trudna sytuacja dla dzieci, ponieważ burzy ona dotychczasowy porządek życia, a także zmienia nasze zdanie na temat drugiej, bliskiej nam osoby. Niezwykle ważne jest więc w takiej sytuacji powierzenie swojego przyszłego życia profesjonalistom. Warto skorzystać z pomocy psychologa oraz radcy prawnego czy prawnika, którzy zadbają o nasze samopoczucie, a także zabezpieczą nasz byt.

Warto zacząć od tego, że niemal każdy rozwód jest inny. Wszystko zależy od czynników zewnętrznych, charakteru byłych małżonków oraz ich sytuacji rodzinnej. Inaczej przebiegał będzie rozwód pary nie mającej dzieci, która pragnie rozwodu bez orzeczenia o winie, a inaczej rozwód małżeństwa z dwójką dzieci i problemem alkoholowym czy przemocą w tle. Każda sprawa jest inna i wymaga podjęcia odpowiednich środków tak, aby czas rozwodu był czasem przejścia i zmiany na lepsze i nie pozostawił za sobą jedynie negatywnych emocji.

Musisz przygotować się na wyrazy współczucia i chęci niesienia pomocy płynące niemal z każdej strony. Najlepiej weź kilka dni urlopu i daj sobie czas na zastanowienie się nad sytuacją. Oczywiste jest, że na początku trudno będzie ci odnaleźć się w nowej sytuacji, zwłaszcza jeżeli opiekujesz się jeszcze dziećmi. Wtedy musisz być dla nich wsparciem i pomocą. Warto udać się wspólnie do psychologa, aby jak najczęściej rozmawiać z nimi na temat nowej sytuacji. Jest to niezwykle ważne. Jeżeli to możliwe, nie zabraniaj dzieciom kontaktu z ojcem. Potrzebują one miłości obojga rodziców.

Jeżeli twoja sytuacja jest niezwykle trudna, np. mąż jest alkoholikiem, bije ciebie lub dzieci warto szukać pomocy na policji, w opiece społecznej, czy instytucjach wspomagających ofiary przemocy domowej. W przypadku takich spraw niezbędna okazać się może pomoc prawnika. Radca Poznań to osoba, która w profesjonalny sposób odpowie na twoje pytania i pozwoli ci jak najlepiej wypaść w sądzie, a także ograniczyć ilość niewygodnych spotkań procesowych. Radca prawny może reprezentować cię przed sądem, jego pomoc z pewnością będzie nieoceniona w przypadku formułowania oficjalnych stanowisk dotyczących opieki nad dziećmi, alimentów, czy podziału majątku. Profesjonalizm radcy prawnego pomoże nam także poskromić dominujące w nas uczucia – żal, smutek czy gniew pojawiające się w przypadku rozwodu, którego przyczyną jest zdrada małżeńska lub innego rodzaju oszustwa.

Uczucia towarzyszące nam w trakcie rozwodu będą trwały jeszcze przez dłuższy czas. Rozwód zazwyczaj traktujemy jako osobistą porażkę. Osoba z którą spędziliśmy ważną część naszego życia nie okazałą się być tą odpowiednią. Należy z tym faktem się pogodzić, zaakceptować i żyć dalej. Należy wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje, być ich w pełni świadomym. Nie zmuszajmy się do interakcji z innymi ludźmi, jeżeli nie mamy na to ochoty. Być może potrzebujemy spokoju i samotności, aby w pełni powrócić do normalnego trybu życia. Po pewnym czasie wprowadźmy małe zmiany do życia – zmieńmy tryb dnia, wprowadźmy do niego nowe zwyczaje, znajdźmy nowe hobby, pozwoli nam to na nowo zdefiniować codzienność.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież