• images

  • images 1
  • images 2

Jak pielęgnować ogród?

Stworzenie unikatowego, estetycznego i funkcjonalnego ogrodu nie jest tak proste, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Bardzo często same prace pielęgnacyjne zajmują miłośnikom ogrodnictwa nawet kilka godzin dziennie. Stworzenie miejsca, do którego chętnie będziemy zaglądać w słoneczne popołudnia, ciepłe poranki czy wtedy, gdy na dworze pojawią się białe zaspy śniegu wymaga dużego zaangażowania ze strony domowników. Gdy ogród wreszcie powstanie, należy o niego regularnie dbać. O czym warto w tym kontekście pamiętać? Jak chronić zasadzone rośliny i kwiaty przed atakami szkodników oraz przed złymi warunkami atmosferycznymi? Co zrobić, by ogród był nie tylko ładny, ale również funkcjonalny?

Ochrona sadzonek

Jeśli w naszym ogrodzie pojawią się nieproszeni goście, bardzo ważna jest tak zwana kwarantanna szkodników oraz zaatakowanych roślin. Dzięki odizolowaniu tych ostatnich od zdrowych sadzonek możemy szybko i efektywnie pozbyć się problemu. Na rynku znajdziemy sprawdzone preparaty, za pomocą których usuniemy szkodniki na dobre. Warto jednak pamiętać, że o bezpieczeństwo kwiatów i innych roślin ogrodowych musimy dbać na bieżąco. Innymi słowy, jeśli odpowiednio pielęgnujemy ogrodową florę, minimalizujemy zagrożenie. O jakich zabiegach pielęgnacyjnych mowa? Warto pamiętać na przykład o tym, by dokładnie usuwać chwasty. Rośliny tego typy przyciągają różne szkodniki, które szybko atakują również nasze rośliny. Ważne jest również użyźnianie gleby. Przy nawożeniu powinniśmy używać nawozów zawierających składniki mineralne potrzebne roślinom do prawidłowego wzrostu. Większe szkodniki – takie jak na przykład krety czy myszy – zostaną skutecznie przegonione przez nasze zwierzaki domowe (psy, koty).

Jeśli chodzi z kolei o warunki atmosferyczne, rośliny możemy chronić zakładając na nie odpowiednie materiały ochronne. Zakupimy je w każdym sklepie ogrodniczym. Warto jednak pamiętać, że tylko niektóre rośliny potrzebują w tym kontekście naszej ochrony. Niektóre sadzonki są z kolei bardzo odporne i same poradzą sobie z deszczem czy wiatrem.

Estetyczny ogród

Każda osoba posiadająca ogród chce, by charakteryzował się on niezwykłą estetyką oraz oryginalnością. Warto pamiętać, że kilka prostych trików zapewni nam taki efekt. Bardzo ważnym zabiegiem, o którym część osób zapomina jest wymodelowanie terenu. Wyrównana powierzchnia prezentuje bardziej elegancko. Przestrzeń ogrodową można oczywiście zróżnicować. W takiej sytuacji możemy postawić na przykład na oczka wodne czy sztucznie stworzone pagórki.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież