• images

  • images 1
  • images 2

Jak efektywnie uczyć się języków obcych

Znajomość jakiegokolwiek języka obcego z pewnością jest dzisiaj w cenie. Co istotne, nie tylko w kontekście zawodowym, ale również w kontekście osobistym. Umiejętność posługiwania się chociażby bardzo popularnym od wielu lat językiem angielskim powoduje, iż wakacje za granicą nie spędzają nam snu z powiek. Rozmowa na lotnisku czy zarezerwowanie hotelu staje się błahostką, z którą poradzimy sobie szybko i bezstresowo. Niestety nauka języków obcych tylko w teorii wydaje się prosta i efektywna. W rzeczywistości bardzo często mamy duże problemy, by przyswoić nowy system językowy chociażby z stopniu komunikatywnym. Jak uczyć się zatem języka tak, by szybko opanować podstawy? Jaki kurs językowy wybrać? Które podręczniki wykorzystać podczas nauki? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania mogą ułatwić nam przyswojenie nowego języka.

Ćwiczyć, powtarzać, magazynować

Człowiek bardzo wielu czynności czy umiejętności uczy się poprzez powtarzanie. Jeśli uczymy dziecko jeździć na rowerze, nasza nauka opiera się przede wszystkim na powtarzalności oraz na ćwiczeniach, bez których opanowanie wspomnianej umiejętności jest niemożliwe. Podobnie jest z językami obcymi. Jeśli chcemy porozumiewać się w innym języku niż język polski, musimy powtarzać sobie opanowany materiał do skutku. Raz zapamiętane słówko nie zostanie w naszej pamięci na zawsze. Utrwali się dopiero wtedy, gdy pozostanie w użyciu. Warto pamiętać o tym aspekcie nauki, ponieważ bardzo często jest on podstawą dalszego zdobywania wiedzy. 

Kursy językowe

Obecnie w szkołach językowych znajdziemy wiele ofert dla bardzo zróżnicowanych klientów. Są to między innymi kursy angielskiego dla firm, warsztaty językowe dla kilkuletnich dzieci czy ćwiczenia kierowane do maturzystów. Wszystkie oferty są bardzo zróżnicowane przede wszystkim dlatego, że grupy chcące uczyć się języków obcych także wyróżniają się niezwykłą różnorodnością. Każda osoba poszukująca dla siebie idealnej oferty kieruje się innymi oczekiwaniami. To właśnie dlatego popularnością cieszą się również indywidualne kursy z native speakerami. 

Nauka po szkole

Osoby uczące się języka obcego bardzo często sprowadzają swoją naukę do minimum opierającego się na zajęciach w szkole bądź dodatkowych zajęciach w profesjonalnej szkole językowej. Warto jednak zaznaczyć, że podjęcie dodatkowego wysiłku zwiększa efektywność naszej nauki. Poświęcając kilkanaście minut w ciągu dnia na naukę kilku słówek czy na przeczytanie tekstu w języku obcym stajemy się bardziej obyci z językiem. W efekcie przyswajamy go szybciej oraz oczywiście trwalej. 

Stawiamy na różnorodność

Nasza nauka języka obcego nie powinna opierać się wyłącznie na jednym aspekcie zdobywania wiedzy. Bardzo często ucząc się nowego języka przyswajamy wyłącznie słówka, które bez odpowiedniego zaplecza gramatycznego niewiele nam dadzą. Obok słownictwa warto uczyć się również zależności pomiędzy czasami, rodzajami czy częściami mowy. Tak zwana „pamięciówka” to nie jedyny sposób nauki. Uczymy się również podczas oglądania zagranicznych filmów czy podczas czytania zagranicznych tekstów. Na zagranicznych czatach możemy popisać lub porozmawiać z rodzimymi użytkownikami danego języka. Takie ćwiczenia sprawią, że będziemy nie tylko biernie znać język, ale również posługiwać się nim w mowie czynnej. 

Kiedy zacząć naukę

Naukę języka obcego warto zacząć jak najwcześniej. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że na zdobywanie wiedzy nigdy nie jest za późno. Systematyczna nauka sprawia, że nawet osoba dorosła może opanować język obcy na wysokim poziomie już po kilku miesiącach nauki. Nie da się oczywiście ukryć, iż znajomość innego języka obcego często ułatwia sprawę. Szczególnie wtedy, gdy znamy na przykład język włoski i chcemy nauczyć się innego języka z grupy romańskich. Niejednokrotnie o naukę języka dbają firmy organizując szkolenia biznesowe. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie www. 

Plusy płynące ze znajomości języków obcych

Znajomość języka obcego z pewnością poszerza nasze horyzonty. Współcześnie umiejętność posługiwania się innym językiem jest dla przykładu ceniona przez potencjalnych pracodawców. Jeśli znamy chociażby język angielski, możemy bezstresowo udać się na zagraniczne wakacje. 

Języki obce to interesująca dziedzina wiedzy, z której warto czerpać jak najwięcej. Dziś możemy uczyć się nie tylko w szkołach językowych, ale również w domu. Na przykład w tak zwanych szkołach online, gdzie po założeniu swojego konta mamy dostęp do różnych lekcji językowych. Warto oczywiście pamiętać, że za konto na takim portalu musimy zapłacić. Z drugiej strony jest to mniejszy koszt niż nauka w szkole. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież