• images

  • images 1
  • images 2

Co trzeba wiedzieć o psach domowych

 

Opieka nad zwierzętami domowymi wcale nie jest taka prosta jak na pierwszy rzut oka niedoświadczonemu właścicielowi mogłoby się wydawać. Sprawa staje się skomplikowana nawet w przypadku posiadania rybek, które trzeba regularnie karmić czy w przypadku gryzoni, które potrzebują zainteresowania ze strony właściciela pod każdym względem. Jeśli wspomniane zwierzaki wymagają opieki, regularnych posiłków czy szeroko pojętej uwagi domowników, w jak dużej mierze wspomniane elementy towarzyszyć muszą zatem posiadaniu psa? Okazuje się oczywiście bez większych dywagacji, że opieka nad psim przyjacielem rzeczywiście w pewnych momentach wydaje się być problematyczna. Z drugiej strony daje również wiele satysfakcji i pozwala zbudować między właścicielem a psem niezwykłą więź, której nierzadko nie udaje się osiągnąć z innymi zwierzakami domowymi. Sukcesywna współpraca z pupilem możliwa jest przede wszystkim dzięki wiedzy pozyskanej przez właściciela jeszcze przed zakupem, adopcją czy przygarnięciem psa. Warto bowiem o wspomnianych futrzakach wiedzieć przynajmniej kilka ważnych informacji, których wykorzystanie zapewni zwierzakowi bezpieczne, zdrowe i co najważniejsze komfortowe życie z uwzględnieniem potrzeb każdego członka rodziny.

Opieka 24h na dobę? Niekoniecznie!

Nie należy oczywiście popadać ze skrajności w skrajność i sądzić, że opieka nawet nad dużym psem jest wymagana dwadzieścia cztery godziny na dobę. Warto jednak najpierw wymienić przypadki, w których ze zwierzakiem rzeczywiście powinno przebywać się jak najczęściej. Przede wszystkim mowa o pupilach kilkutygodniowych. Małe szczeniaki zbyt wcześnie odsunięte od matki czują się zagrożone i często nie potrafią poradzić sobie z nową sytuacją. Warto zadbać wtedy o to, by w domu przynajmniej na początku ktoś nadzorował to, co dzieje się z małym szczeniakiem. Nadzór konieczny jest także w sytuacji, w której pies poważnie choruje. W takich przypadkach powinien być także pod opieką dobrego weterynarza, który wspólnie z właścicielami ustali, co robić dalej. Większą uwagę powinno się poświęcać także tym pupilom, które zostaly przygarnięte ze schroniska i obawiają się samotności. W takich przypadkach nierzadko pies zostający w domu sam reaguje negatywnie i potrafi przez wiele godzin bez przerwy szczekać. Nie tylko wpływa to na kondycję zwierzaka, ale powoduje również problemy z sąsiadami mieszkającymi nieopodal. Jak uniknąć zatem wspomnianych problemów i nauczyć zwierzaka przebywania w domu bez innych domowników przez jakąś część dnia?

Pies sam w domu

Istnieje kilka sprawdzonych trików, dzięki którym pies szybko może nauczyć się przebywać w domu sam. Nie należy oczywiście takiego przyzwyczajenia nadużywać i w miarę możliwości zapewniać przyjacielowi towarzystwo. Podstawowym zabiegiem pozwalającym przyzwyczaić psa do samotności jest zastosowanie pewnej metody powtarzalności. Każdego dnia – na przykład wieczorem, kiedy nie musimy już nigdzie wyjść – powinniśmy zwrócić uwagę pupila, zabrać torebkę, buty czy charakterystycznie brzmiące klucze i wyjść na klatkę schodową czy za próg domu. Wszystko po to, by po kilku minutach wrócić do mieszkania i pokazać psu, że takie zachowanie ze strony człowieka jest codziennością. W miarę upływu czasu okres przebywania za drzwiami powinien się zwiększać. Psy mają dobry słuch, dlatego warto odejść od mieszkania na dostatecznie daleką odległość. Jeśli pupil zaczyna szczekać okres oczekiwania za drzwiami powinien być krótszy. Z czasem przyzwyczajenie weźmie górę i pies zacznie reagować pozytywnie na wprowadzane zmiany.

Innymi sposobami pozwalającymi pupilowi przyzwyczaić się do przebywania w domu bez innych osób jest na przykład włączanie urządzeń elektronicznych, dzięki którym cisza nie będzie dla zwierzaka zbyt uciążliwa. Pomysł będzie tym bardziej sprawdzony, jeśli na co dzień przebywając w domu również słuchamy radia czy oglądamy telewizję, a ich działanie kojarzy się pupilowi z naszą obecnością. Dobre kontakty z sąsiadami będącymi na przykład na emeryturze owocują tym, że niektóre osoby zgadzają się wyprowadzać pupila w ciągu dnia na spacer. Dzięki temu zwierzak nie czuje się samotny i ma jakieś źródło rozrywki.

Smakołyki dla zwierzaka domowego

Bardzo ważnym elementem posiadania psa jest jego poprawne odżywianie. Warto pamiętać o tym, by wybierać pokarmy bogate w niezbędne witaminy oraz substancje odżywcze. Karmy mokre czy suche to jednak nie jedyne rozwiązanie dostępne na współczesnym rynku zoologicznym. Warto skłonić się także w kierunku różnego rodzaju smakołyków, które mogą być dla psa na przykład źródłem nagrody za poprawne zachowanie. Warto również pamiętać, że przysmaki dla psa stają się przydatne podczas uczenia zwierzaka różnych sztuczek. W tym przypadku smakołyki takie jak krążki mięsne czy kości także traktowane są jako forma nagrody za wykonywane czynności czy określone zachowania. Wspomniane kości sprawdzają się również w przypadku problemu, o którym mowa była nieco wyżej. Pozostawiony smakołyk w odpowiedniej formie może zajmować zwierzaka przez wiele godzin, dzięki czemu pies nie będzie czuł się niekomfortowo i niepewnie przebywając bez właścicieli w mieszkaniu czy domu.

Warto każdego dnia obserwować swojego pupila i poświęcać mu określoną ilość uwagi. Dzięki temu zyskamy z psem niezwykłą więź, a ponadto będziemy w stanie zaobserwować zmiany zachodzące na przykład w kontekście zdrowia pupila. W razie jakichkolwiek zmian negatywnych niezbędna staje się oczywiście wizyta w gabinecie weterynaryjnym.  

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież