• images

  • images 1
  • images 2

Kotły gazowe – wady i zalety urządzenia grzewczego

 

Od lat kotły gazowe z powodzeniem wykorzystywane są do ocieplania różnego rodzaju budynków, hal produkcyjnych, domów jednorodzinnych czy wreszcie mieszkań zlokalizowanych w blokach mieszkalnych. Warto wiedzieć, że kocioł gazowy stanowi jedynie pewny model wyróżniony spośród wielu innych kotłów należących do wspólnej rodziny. Dlaczego zatem właśnie kotły gazowe stały się – głównie w polskich domach i mieszkaniach – najpopularniejsze? Okazuje się, że można wskazać przynajmniej kilka powodów, jednak należy skupić się także na nieco innym aspekcie. Wspomniane urządzenia posiadają swoje ważne plusy, jednak niewątpliwie pod pewnymi względami posiadają także cechy negatywne. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak tego, że w najbliższej przyszłości kolejne osoby zrezygnują z kupna czy wymiany kotłów do swojego domu. Powód jest jeden – na rynku oraz w branży grzewczej nie powstało jeszcze urządzenie, które byłoby bardziej bezpieczne i jednocześnie funkcjonalne, co wspomniany wyżej kocioł gazowy.

 Kotły centralnego ogrzewania potrzebują paliwa

Najogólniej rzecz ujmując kotły wykorzystywane są przede wszystkim przy ogrzewaniu centralnym. Na czym dokładnie polega praca takiego urządzenia? W dużej mierze chodzi po prostu  o to, że dzięki spalanym paliwom zostaje podgrzany nośnik ciepła zawarty w centralnym ogrzewaniu. Warto zaznaczyć, że wspomniane paliwa mogą mieć skład cieczy, ciała stałego lub też gazu. W przypadku paliw stałych można wymienić stosowane w tym przypadku najczęściej węgiel, drewno czy koks. Kotły gazowe, które są przedmiotem tego artykułu wykorzystują paliwa w postaci gazu ziemnego lub płynnego, natomiast przy paliwach olejowych (ciekłych) stosuje się najczęściej po prostu olej opałowy. Jeśli chodzi o wspomniany nośnik ciepła, sprawa także nie jest zbyt skomplikowana, ponieważ najczęściej mowa o zwykłej wodzie, która cyrkuluje w obiegu c.o. Warto mówiąc o kotłach mieć świadomość tego, że popularne jeszcze do niedawna (i wciąż w niektórych środowiskach stosowane) piece różnią się od urządzeń gazowych. Największa różnica związana jest z tym, że piec od razu oddaje ciepło miejscu, w którym się znajduje, natomiast kocioł przenosi wspomniane ciepło gdzie indziej, czyli najczęściej do rozmieszczonych w domu czy mieszkaniu grzejników. 

Podział kotłów w zależności od różnych aspektów postrzegania

Choć kotły gazowe wykorzystywane są dzisiaj najczęściej, nie można zostać obojętnym  na to, że oprócz nich na rynku można otrzymać także inne rodzaje urządzeń. Co więcej, podziały związane z kotłami można mnożyć w zależności od tego, jak będziemy rozpatrywać ich specyfikę oraz który aspekt poddamy charakterystyce. Najwięcej osób zna obecnie podział związany z materiałami użytymi przy budowie urządzeń. Współcześnie wykorzystuje się bowiem wyłącznie dwa podstawowe budulce, a mianowicie stal oraz żeliwo. O jednym z podziałów mowa była pośrednio w poprzednim akapicie. Urządzenia dzieli się bowiem także ze względu na rodzaj spalanego paliwa. W takim przypadku otrzymujemy więc kotły na paliwo stałe, na paliwo ciekłe oraz na paliwo gazowe. Na przestrzeni lat wyodrębnił się również podział na urządzenia klasyczne i kondensacyjne. W powszechnym mniemaniu te ostatnie są o wiele lepsze. Warto zwrócić uwagę także na kotły dzielone ze względu na rodzaj nośnika ciepła. Najbardziej znane – o czym mowa była również wcześniej – są oczywiście kotły wodne. Oprócz nich na rynku można jednak spotkać także urządzenia parowe. Prawie nikt spoza branży nie słyszał z kolei o podziale ze względu na sposób pobierania powietrza. Jest to skomplikowany podział i laikowi w dziedzinie branży grzewczej raczej nie podpowie niczego konkretnego.

Kotły gazowe mają swoje zalety, ale także pewne wady

Największą zaletą kotła gazowego jest cena jego paliwa. Używanie wspomnianego urządzenia nie wymaga od nas wielkich nakładów finansowych, dlatego coraz więcej osób skłania się ku takiemu ogrzewaniu. Co więcej, w ostatnim czasie producenci skupili się także wokół samego wyglądu kotła. Niegdyś jego wygląd z pewnością stanowił wadę, ponieważ szpecił każde pomieszczenie, w którym się znalazł. Dziś klasyczna obudowa wywołuje neutralne,a często nawet przyjemne skojarzenia. Starsze modele mogły negatywnie oddziaływać na środowisko. To także stanowiło jedną z głównych wad kotłów. Obecnie producenci z pomocą nowych technologii rozwiązali powyższy problem. Dużą zaletą kotłów gazowych jest łatwość ich montażu oraz obsługi. Na przestrzeni lat osoby działające w branży grzewczej starały się maksymalnie ułatwić klientom korzystanie z urządzeń grzewczych. Wygląda na to, że wreszcie osiągnęli swój cel.

Na alternatywę nie każdy może sobie dzisiaj pozwolić – urządzenia w domach i mieszkaniach

Branża grzewcza rozwija się dzisiaj w zawrotnym tempie, dlatego oprócz kotłów gazowych pojawiły się pewne alternatywy. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy może sobie na nie pozwolić. Mieszkańcy domów jednorodzinnych nierzadko decydują się dziś na pompy ciepła zamiast kotłów gazowych. Jednakże mieszkańcy lokalu w bloku nie mają takiej szansy. Chociażby dlatego, że pompy są o wiele większe od kotłów. Wydaje się jednak, że oba urządzenia sprawdzają się obecnie w sposób maksymalnie efektywny. Dlatego nie ma powodu żałować, że w domu znajduje się kocioł, a nie pompa i odwrotnie. Co więcej, estetyczne zabudowania kotłów sprawiają, że urządzenie zamontowane nawet w aneksie kuchennym nie psuje aranżacji. Zazwyczaj kocioł zostaje po prostu niezauważony.

Przynajmniej z kilku ważnych powodów warto zwrócić się dzisiaj – tak jak robi to wiele osób od lat – w stronę kotłów gazowych. Warto zaznaczyć, że na przestrzeni lat technologia  w zakresie branży grzewczej znacznie się rozszerzyła, dzięki czemu posiadanie kotła w domu czy mieszkaniu może być prawdziwym ułatwieniem. Nowoczesne urządzenia gazowe sprawdzają się dziś o wiele bardziej niż inne kotły dostępne na rynku. Mimo nielicznych i mało rzucających się w oczy wad warto więc zdecydować się na to, a nie inne rozwiązanie.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież