• images

  • images 1
  • images 2

Problem z zębami – zapalenie okostnej

 

szczoteczka do zębówCiało człowieka jest bardzo wrażliwe na ból. Każdy siniak czy rana sprawiają, że czujemy się źle i niekomfortowo. Fizjologia człowieka została ukształtowana tak, a nie inaczej i nic nie możemy na to poradzić. Nie da się jednak ukryć, iż miejscem najbardziej podatnym na zranienia i odczuwanie bólu jest jama ustna. Wizyta u dentysty w środku nocy to epizod, który ma za sobą przynajmniej większa część Polaków. Ważne jest przede wszystkim to, by w przypadku konkretnej choroby jamy ustnej znać objawy i stwierdzić, czy hospitalizacja lub natychmiastowa wizyta u lekarza – bez względu na porę dnia czy nocy – jest potrzebna. Najczęstszą chorobą dotykającą w ostatnim czasie polskie społeczeństwo jest zapalenie okostnej zęba. Wielu z nas nie we jednak, gdzie leży przyczyna takiego stanu i jak sobie z nim poradzić, by w efekcie końcowym wyeliminować go całkowicie z naszego życia.

 Objawy zapalenia występują nagle i nie ustają

W przypadku tej choroby nie należy liczyć raczej na sygnały ostrzegawcze. Ból pojawia się bowiem zwykle bardzo szybko i niespodziewanie, a co istotniejsze staje się coraz bardziej dotkliwy. Takim objawom towarzyszy dodatkowo nieprzyjemna opuchlizna tkanek miękkich twarzy oraz ograniczone otwieranie ust. Należy wiedzieć, że z takimi objawami nie można zwlekać i w miarę możliwości trzeba szybko udać się do lekarza na konsultację, a przede wszystkim po niezbędną pomoc. Nie należy brać pod uwagę opcji, że ból minie. Wprawdzie za dnia jest on mniej dotkliwy, ale tym bardziej w nocy wydaje się, że stał się mocniejszy o sto czy nawet dwieście procent. Naturalnym będzie natomiast fakt, że o wiele łatwiej skontaktować się z lekarzem w dzień. Wielu ludzi mylnie interpretuje sytuację i po nocy rezygnuje z wizyty. W ten sposób wystawia się niestety na kolejną noc przeżytą w męczarniach, które powoduje banalny ból w jednym miejscu jamy ustnej.

Jak leczyć tę przypadłość

Leczenie tego typu chorób nie może odbywać się bez konsultacji z dentystą. Często bywa jednak tak, że pacjent mieszka w małej miejscowości, a ząb daje o sobie znać w środku nocy. Dojazd do większego miasta jest niemożliwy, a żaden dentysta nie przyjedzie do prywatnego domu o tak dziwnego porze. W takich sytuacjach pomagają zimne okłady i środki przeciwbólowe, tych ostatnich nie należy jednak nadużywać. Przy najbliższej okazji – czyli już następnego dnia – należy udać się do specjalisty, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Nie należy liczyć na to, że po kilku dniach opuchlizna zejdzie, a ból ustanie. W przypadku tego typu chorób konsultacja z lekarzem, czy raczej dentystą jest niezbędna, by z powrotem cieszyć się dobrym zdrowiem.

Dlaczego chorujemy na zapalenie?

rtg zębówPrzyczyny występowania tej choroby są dziś raczej jasne. Zapalenie okostnej zęba powstaje na skutek nieleczonych ubytków próchnicy, dlatego lepiej zapobiegać występowaniu takich przypadłości i zadbać o zęby o wiele wcześniej. Uniknięcie niesamowitego bólu z pewnością leży w kwestii każdego obywatela, dlatego warto zastanowić się dwa razy, zanim znów stan zębów i całej jamy ustnej będzie tak poważny.

Wydaje się więc, że najlepiej wspomnianej chorobie po prostu zapobiegać. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Okresowe wizyty u dentysty pomogą zminimalizować ryzyko powikłań po przebytej próchnicy czy wyrwanym zębie. Warto pamiętać, by nie pozostawiać w jamie ustnej niepotrzebnych elementów, na przykład korzeni po wyrwanym zębie. Tego typu elementy również mogą prowadzić do zapalenia. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest ważna w życiu człowieka. Często nie przywiązujemy jednak uwagi do prawidłowego szczotkowania, ponieważ uważamy, że żadna choroba nie może nas dopaść. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Chcąc mieć piękne i białe, a przede wszystkim zdrowe zęby, należy o nie dbać nieprzerwanie i szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie. Trudno jest uzyskać dziś efekt z reklamy pasty do zębów, ale o zdrowie i samopoczucie z nim związane nie jest aż tak trudno.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież