• images

  • images 1
  • images 2

Co zrobić, by turbosprężarka była jak najdłużej sprawna?

 

sprawny pojazdSprawny samochód to gwarancja bezpiecznej i komfortowej podróży. Wszystkim na tym zależy, dlatego warto zadbać o swoje auto. Wystarczy pojawiać się wraz z nim regularnie na przeglądach technicznych, a w razie konieczności naprawiać lub wymieniać poszczególne części. Bardzo ważną z nich jest turbosprężarka, która wspomaga pracę silnika. Turbosprężarka w pojeździe dotyczy także klimatyzacji. Jak zatem widać, tego typu elementy odpowiadają za wygodę i bezpieczeństwo podróżujących autem. Co więc zrobić, by jak najdłużej były sprawne? W jaki sposób eksploatować je? Warto dowiedzieć się tego wszystkiego. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze na niepotrzebnych naprawach lub wymianach poszczególnych części samochodowych, ale również zyskamy na poziomie komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy autem. Na początek trochę historii. Turbosprężarka to wynalazek XIX wieku. Opatentowano ją pod koniec stulecia i do chwili obecnej jej rola się nie zmieniła. Podobnie jak budowa tej części pojazdu, która również w niewielkim stopniu ewoluowała przez ponad sto lat swojego istnienia. Zadaniem turbiny, bo tak też są nazywane turbosprężarki, jest wspomaganie pracy silnika poprzez maksymalne zwiększenie jego mocy przy jednoczesnym wykorzystaniu minimalnej ilości paliwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu można nie tylko zaoszczędzić na paliwie, ale również skutecznie zadbać o środowisko, ponieważ znacznie zmniejsza się emisja spalin do atmosfery.

Chcąc wymienić zużytą turbosprężarkę na zupełnie nową lub używaną, ale w doskonałym stanie warto skorzystać z oferty firmy Kramex. Lepiej jednak nie dopuścić do takiej sytuacji. Turbosprężarka nie należy do najtańszych elementów budowy samochodu. W każdym przypadku lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa eksploatacja turbiny, by jak najdłużej służyła właścicielowi auta. W związku z tym, podstawową rzeczą jest olej silnikowy. Ważne jest to, by jego poziom zawsze był odpowiedni, nigdy nie za niski! Konieczna jest również całkowita wymiana oleju raz na jakiś czas jak również stosowaniu tylko tego produktu, który jest polecany przez producenta danej turbosprężarki. Podobnie istotny jest filtr powietrza. Powinien być on regularnie czyszczony oraz wymieniany. Dlaczego? Wraz z powietrzem, które jest przez niego zasysane do wnętrza silnika, dostają się zanieczyszczenia. Podobnie dzieje się w przypadku zanieczyszczonego oleju. Obce ciała to poważni wrogowie dla każdej turbosprężarki.

czerwony samochódAby olej mógł zostać równomiernie rozprowadzony po wnętrzu turbiny oraz silnika koniecznym jest pozostawienie silnika na biegu jałowym przez około 30 sekund, zanim wciśnie się pedał gazu. Podobnie należy postępować po zakończonej jeździe. Złym nawykiem jest natychmiastowe przekręcanie kluczyka w stacyjce. Lepiej pozostawić samochód na biegu jałowym również przez około pół minuty. Dzięki temu obroty silnik i turbosprężarki zdążą naturalnie spowolnić. Jest to dużo zdrowsze dla części samochodowych niż gwałtowne zgaszenie auta. Ważne jest również to, by nie doszukiwać się na siłę awarii. Jeśli zauważy się niebieskie spaliny wcale nie musi oznaczać to uszkodzenia turbiny. Powód może leżeć zupełnie gdzie indziej – to filtr powietrza może być zanieczyszczony. A co z nadmiernym zużyciem oleju? Być może powód leży w samym sersu samochodu, a więc w silniku. Tak samo może być w przypadku spalin zabarwionych na czarno oraz spadku mocy silnika. Jeśli natomiast turbina głośno pracuje, to być może zostały poluzowane śruby. Jeśli jednak okaże się, że to turbosprężarka niedomaga. Nie warto naprawiać jej samodzielnie. Może to przynieść znacznie więcej szkód niż pożytku. Poza tym, należy pamiętać, że nie jest dobrym rozwiązaniem montowanie turbiny do samochodu, do którego nie jest ona przeznaczona. Jeśli tylko będziemy się trzymać powyższych zaleceń, turbosprężarka przez długie lata będzie służyć w niezmienionym, dobrym stanie.

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz turbosprężarki silnika, pojazdy są również wyposażone w turbosprężarkę klimatyzacji. Dotyczy to oczywiście tych aut, które posiadają klimatyzację. Jej eksploatacja jest równie ważna, co w przypadku turbiny silnika. Nie zależy jednak od niej sprawność całego auta, a tym samym komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Ważne jest używanie specjalnych płynów służących do płukania klimatyzacji, a następnie pozostawienie jej do całkowitego wyschnięcia. Istotne jest również odgrzybianie jej. Filtr powietrza także nie jest bez znaczenia. Należy go regularnie oczyszczać, a w razie konieczności wymieniać na nowy. Takie zabiegi regeneracyjne oraz nowe i używane turbiny oferuje firma Kramex, która specjalizuje się w wymianie oraz serwisowaniu tego rodzaju części pojazdów. W kwestii naprawy samochodu warto skorzystać z usług świadczonych przez doświadczoną firmę. Od tego, jak zostanie przeprowadzona naprawa lub wymiana poszczególnych elementów składowych pojazdu zależy bezpieczeństwo oraz wygoda podczas jazdy. Nie warto ryzykować i samodzielnie podejmować się regeneracji swojego pojazdu. Powinien zdawać sobie z tego sprawę każdy właściciel czterech kółek. W ten sposób zaoszczędzi się również pieniądze, ponieważ raz, a dobrze przeprowadzona naprawa poskutkuje długa sprawnością auta. Nie ma bowiem niczego gorszego niż jedna za drugą przeprowadzana regeneracja turbosprężarki lub wymiana poszczególnych części. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pewne elementy tworzą całe podzespoły, które są ze sobą zintegrowane, dlatego awaria jednego z nich często skutkuje usterką drugiego. Nie można do tego dopuścić.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież