• images

  • images 1
  • images 2

Okna na każdą potrzebę

 

przestronne oknoKomfort i bezpieczeństwo mieszkania dla każdego podstawa. W związku z tym, wszyscy starają się urządzić swoje mieszkanie tak, aby było wygodne, piękne i bezpieczne. W tym celu używa się, w miarę możliwości, najlepszych jakościowo materiałów do wykończenia domu. Bardzo ważne jest bliższe przyjrzenie się oknom, jeśli chcemy zachować wyżej wymienione cechy swojego domu. A współczesna technologia oraz innowacyjne rozwiązania pozwalają na tworzenie coraz bardziej zaawansowanych technicznie okien, różnych do różnych wnętrz. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy ich zakupie, by wybrać te najlepsze. Obecnie producenci okien kuszą rozmaitymi rozwiązaniami, atrakcyjnymi cenami oraz wysokimi parametrami technicznymi okien. Nie można jednak ślepo dać się uwieść. Warto wiedzieć, co jest istotne przy wyborze okna oraz zdawać sobie sprawę z tego, jakimi potrzebami się kierujemy – my oraz nasze mieszkanie. Nie każde okno jest bowiem idealne dla każdego pomieszczenia. W sytuacji, gdy mieszka z nami małe dziecko warto wybrać te okna, które są gwarancją najwyższego bezpieczeństwa. Są więc okna dachowe otwierane oraz zamykane elektrycznie. Steruje się nim za pomocą pilota. Jeżeli nie leży on w zasięgu wzroku malucha można mieć pewność, ze samodzielnie okna nie otworzy. Bezpieczne okna to również takie, które w razie stłuczenia, nie rozsypują się na podłogę, nie kruszą też w na duże kawałki, które mają ostre krawędzie.

Najbardziej odpowiednie są szyby, które w razie stłuczenia pozostają w ramie okiennej i są jedynie popękane, tworząc gęstą pajęczynkę. Sprawiają wrażenie, jakby wszystkie te drobniutkie kawałeczki były ze sobą posklejane. Tego rodzaju okna są najlepsze dla rodzin z dziećmi, ponieważ nie stwarzają niepotrzebnego zagrożenia dla zdrowia, a czasem nawet życia malucha. Oferuje je między innymi firma Fakro, będąca obecnie wiodącym producentem okien w naszym kraj, jak również poza jego granicami. Kolejne okna cieszące się dużym zainteresowaniem to te, które posiadają pakiet wyciszający deszcz. Są to rozwiązania idealne dla mieszkań na poddaszach. Tak, takie okna istnieją naprawdę! Ich działanie polega na tym, że podczas deszczu, krople uderzające o nie nie są tak bardzo słyszalne, jak w przypadku tradycyjnego rozwiązania. Istotne jest to, że dźwięki nie są w stu procentach wygłuszane. Taka sytuacja byłaby całkowicie nienaturalna, mogłaby nawet wzbudzać pewien niepokój. Naukowcy podają bowiem, że krople deszczu uderzające o szybę, jeżeli są zredukowane tylko do 30% słyszalności to mają działanie kojące, usypiające, wyciszające. Jest to bowiem delikatny szmer, który jest obierany przez człowieka jako dźwięk przyjemny. Można więc sobie wyobrazić, jak dobry wpływ może to mieć na dzieci, które właśnie zasypiają. Jednocześnie każdy dorosły marzy o tym, by mógł się zrelaksować we własnym domu i nie musieć denerwować się na uporczywe głośne dźwięki związane z padającym deszczem, który potrafi czasami trwać nawet kilka godzin! Wiadomo teraz, dlaczego okna z pakietem wyciszającym deszcz są idealne dla poddaszy, które są zaadaptowane na części mieszkalne. Można je znaleźć również w ofercie Fakro.

okna w haliFirma Fakro posiada też szereg rozwiązań doskonałych dla poddaszy. Oprócz wymienionych wcześniej okien z pakietem wyciszającym deszcz, znaleźć można również okna balkonowe, które montuje się w tym miejscach, w których balkon nie został uwzględniony podczas budowy. Tego typu okna otwiera się podobnie jak wszystkie okna dachowe. Jednak są one podzielone na dwie części – górna otwiera się tradycyjnie, dolna zaś po otwarciu tworzy mały balkonik. Wystarczy na dachu w miejscu otwarcia okna zamontować niewielką balustradkę. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie okna balkonowe nie pozwalają w pełni korzystać z balkonu tak jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Są jednak dobrą alternatywą dla wszystkich tych, którzy mieszkają na poddaszu i balkonu czy tarasu nie posiadają.

Wybierając okna, bez względu na to, czy dachowe, czy tradycyjne, warto również pomyśleć o różnego rodzaju dodatkach, a są nimi między innymi: moskitiery, rolety, żaluzje oraz markizy. W przypadku rolet można wybierać spośród zaciemniających oraz przyciemniających, w zależności od potrzeb. Są one jednak konieczne, ponieważ nie da się prawidłowo funkcjonować podczas gdy przez większą część dnia do pokoju wpada gorące słońce, na przykład podczas okresu letniego. Przydają się również w nocy, gdy do okien zagląda rozświetlony księżyc. Alternatywą dla rolet są żaluzje, choć te są coraz rzadziej wykorzystywane. Jeśli już jednak się na nie decydujemy, warto wybrać drewniane lub imitujące drewno, ze względu na ich walory estetyczne oraz praktyczne. Takie żaluzje dużo wolniej się niszczą. Wszystkie wykonane z tworzywa sztucznego szybko mogą się powyginać, a nawet połamać, przez wyglądają w oknach mało estetycznie. Coraz więcej osób decyduje się również na moskitiery montowane w oknach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w łatwy sposób chroni przed różnego rodzaju robactwem dostającym się do mieszkań, szczególnie wieczorami. Dzięki moskitierom można cieszyć się ciepłem letniego wieczora przy otwartym oknie bez obaw, że za chwilę do wnętrza wleci cała chmara komarów. Z kolei dla wszystkich tych, którzy lubią wiele czasu spędzać na balkonie czy tarasie, doskonałą propozycją jest markiza. Nie tylko dobrze wygląda, ale również świetnie chroni przed palącym słońcem tworząc z balkonu przyjemną oazę spokoju, w której można zaczerpnąć nieco chłodniejszego powietrza.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież