• images

  • images 1
  • images 2

Trudna rola inwestorów zastępczych

biznesBudownictwo jest obecnie jednym z najważniejszych obszarów współczesnej gospodarki, co zresztą można zauważyć w przestrzeni największych polskich miast, które niejednokrotnie przekształcają się w ogromne place budowy. Szereg nowych inwestycji, które nieustannie inicjowane są na rozmaitych obszarach bardzo wyraźnie pokazują, że jesteśmy zainteresowani nie tylko nowoczesnymi osiedlami mieszkaniowymi, domami jednorodzinnymi, ale także zabudowaniami typowo komercyjnymi, dzięki którym możemy dzisiaj odwiedzać komfortowe biurowce i przestronne galerie handlowe.

Oczywiście pozornie może nam się wydawać, że rozpoczęcie i przeprowadzenie całości inwestycji nie jest czymś szczególnie wymagającym zwłaszcza, że tempo prac jest niejednokrotnie bardzo wysokie. Okazuje się jednak, że realizacja nawet najdrobniejszej inwestycji wiąże się z miesiącami planowania, przygotowywania projektów i gromadzenia zespołu realizatorskiego. Jako, że inwestorzy nie zawsze posiadają odpowiednią wiedzę z zakresu tego typu działań, dobierają sobie pracowników, którzy posiadają wszelkie kompetencje i doświadczenie w przeprowadzaniu całości realizacji. Wykonawcy generalni stają się więc osobami, które oddają część swoich obowiązków inwestorom zastępczym, którzy mają za zadanie nadzorować prawidłowość działania poszczególnych podwykonawców oraz pilnować, aby napięty kalendarz budowy był jak najdokładniej wypełniony. Praca inwestora zastępczego nie należy jednak do najłatwiejszych, przede wszystkim dlatego, że istnieje problem nawet z dokładnym i trafnym zdefiniowaniem tego pojęcia. Ze względu na to, że trudno jest jednoznacznie stwierdzić kim właściwie jest inwestor zastępczy, pojawia się trudność z wytyczeniem zakresu jego obowiązków. Właśnie dlatego, tego typu osoby muszą bardzo intensywnie pilnować, aby w poszczególnych umowach znalazły się wszystkie precyzyjnie wytyczone zapisy dotyczące poszczególnych czynności wykonawczych. Tego typu umowy zawierane są najczęściej przez takich inwestorów, którzy nie posiadają szczegółowej wiedzy na temat przeprowadzania procesu inwestycyjnego, lub też nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za prawidłowość czy też nieprawidłowość wykonanego zadania. Najczęściej więc są to zwykli konsumenci, którzy zlecają profesjonalistom poszczególne czynności, dzięki czemu nie tylko nie muszą zaprzątać sobie głowy formalnościami, ale i mają czas na to, aby zająć się planowaniem kolejnych inwestycji. Ze względu na to, że współcześnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie tylko i wyłącznie jednowymiarowo, każdy inwestor czy deweloper dokłada wszelkich starań, aby jego działalność obejmowała jak najszersze obszary.

plac budowy

Dlatego też wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie kilku inwestycji jednocześnie – o ile oczywiście pozwalają im na to fundusze i kontakty, przez co walka na polu konkurencji staje się coraz bardziej zaostrzona. Ze względu na to, że potencjalni nabywcy lokali komercyjnych i mieszkań stają się osobami coraz bardziej świadomymi nie tylko tego czego naprawdę potrzebują ale także tego, w jaki sposób powinny być przeprowadzane poszczególne działania i co powinno znaleźć sie w obiekcie, aby wszystko funkcjonowało należycie, to właśnie nabywcy i klienci stają się tymi, którzy zaczynają dyktować swoje warunki. Deweloperzy i inwestorzy nie mają więc łatwego zadania, starając się sprostać oczekiwaniom rynku. Jako, że branża związana z nieruchomościami jest niezwykle dynamiczna i nieustannie się przekształca konieczne jest stałe monitorowanie zainteresowania klientów, dzięki czemu możliwe jest lepsze planowanie kolejnych inwestycji. Badania rynkowe są więc współcześnie ważną gałęzią strategiczną, przez co niezbędne jest także – oprócz sprawdzania jakiego typu nieruchomości będą cieszyły się największym zainteresowaniem – pilnowanie, aby inwestycje budowane były w odpowiednim tempie, dopasowanym do dynamiki zmian w branży. Wiąże się to oczywiście z koniecznością zatrudniania takich zespołów realizatorskich, które byłyby w stanie sprostać wymaganiom i oczekiwaniom, trudno więc nie domyślać się dlaczego poszczególni inwestorzy wolą część swoich obowiązków oddać tym, którzy są bardziej doświadczeni i znacznie lep0ej zdają sobie sprawę z trudności, jakie mogą nastręczać tego typu działania. Podczas prac budowlanych, a nawet już na samym wstępnym etapie dotyczącym planów zagospodarowania przestrzennego, pojawić się może szereg przeszkód, które nie zawsze można pokonać zgodnie z harmonogramem pracy. Nawet jeżeli uda się dopilnować kwestii prawnych i finansowych, kłopoty mogą pojawić się podczas kompletowania zespołu realizacyjnego. Instalacje przemysłowe czy też wszelkiego typu inne elementy muszą być zamontowane zgodnie ze wszystkimi zasadami bezpieczeństwa, trudno więc zakładać, że tego typu czynnościami zajmować się będą amatorzy czy też osoby, które akurat w danym obiekcie zajmują się innego rodzaju realizacjami. Wyspecjalizowanie zawodowe sprawiło, że każda firma zajmuje się bardzo wąską gałęzią przemysłu, przez co na placu budowy każdego dnia pojawiają się mniejsze lub większe grupy pracowników, zajmujących się jedną czy dwiema czynnościami, które trzeba zrealizować w obszarze danej inwestycji.

Jest to kolejne wyzwanie jakie stawiane jest osobom odpowiedzialnym za zarządzanie i nadzorowanie prawidłowości podczas stawiania budynków, ponieważ niezbędne jest takie zorganizowanie pracy, aby wszystkie zespoły pojawiały się w odpowiednim czasie i nie tylko nie przeszkadzały sobie nawzajem, ale i w ogóle w sposób solidny wywiązywały się z umów. Może się bowiem okazać, że instalacje przemysłowe nie zostaną zamontowane, ponieważ grupa odpowiedzialna właśnie za ten etap prac nie pojawi się na placu budowy. Właśnie dlatego rola, jaką ma do wypełnienia inwestor zastępczy jest niezwykłym wyzwaniem i pociąga za sobą ogromną odpowiedzialność prawną, etyczną i finansową, niemniej jednak wiele z tego typu przedsięwzięć udaje się wykonać na czas, o czym zresztą świadczą kolejne budynki stawiane w naszych miastach.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież