• images

  • images 1
  • images 2

Wyceniarki, analizy i branża nieruchomości

 

branża mieszkaniowaZe względu na to, że każdy z nas prędzej czy później stanie przed koniecznością dokonania wyceny posiadanej przez siebie nieruchomości, niezbędne jest dowiedzenie się w jaki sposób powinno się jej dokonać. Niezależnie od tego czy zamierzamy rozliczać się ze Skarbem Państwa, ponieważ akurat dostaliśmy darowiznę albo spadek, czy też po prostu przygotowujemy się do sprzedaży posiadanego przez siebie mieszkania, konieczne będzie skontaktowanie się z rzeczoznawcą majątkowym. Ze względu na to, że wszelkie tego tupu sytuacje, jak na przykład zaciąganie kredytu hipotecznego, wymagają dokumentacji urzędowych, żadna inna możliwość nie wchodzi w grę. Czy jednak wycena nieruchomości może być przez nas dokonana niezależnie od profesjonalisty? Oczywiście tak zwłaszcza, że w Internecie znaleźć można mnóstwo stron www, na których znajdują się proste w obsłudze wyceniarki, na podstawie których można dokonać szacunkowej wyceny. Trzeba się jednak liczyć z tym, że tak zdobyta wiedza nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości, dlatego też jeżeli zależy nam na czymś więcej niż tylko zwykłej zabawie w celach orientacyjnych, konieczne będzie skontaktowanie się z profesjonalistą.

Oczywiście wyceniarki mogą być pomocnym narzędziem zwłaszcza kiedy zależy nam na dobrym przygotowaniu się do transakcji i szukamy informacji na temat określonych czynności. Ze względu na to, że posiadane przez nas nieruchomości należą do niezwykle istotnych części naszych majątków, a bardzo często stanowią jedyny istotny majątek jaki posiadamy, nie powinno się w żadnym wypadku doprowadzać do sytuacji, w której mogłyby być sprzedawane za cenę niższą od właściwej albo też nieumiejętnie rozporządzane.

Ze względu na to, że obecnie coraz więcej firm zajmuje się doradztwem inwestycyjnym i analizami rynku nieruchomości, czasami istotnym rozwiązaniem jest właśnie zasięgnięcie porady specjalistów, którzy posiadają niezbędne narzędzia oraz wiedzę, dzięki której jesteśmy w stanie dokładnie przygotować się do zawarcia umowy kupna-sprzedaży albo też zorientowania się jakie obecnie trendy panują w branży. Jest to niezwykle istotne, chociaż zdecydowana większość osób uważa, że jest to bez znaczenia. To poważny błąd, ponieważ właścicielowi mieszkania powinno zależeć na tym czy potencjalni nabywcy zainteresowani są małymi kawalerkami w starych kamienicach czy też przestronnymi apartamentami od deweloperów. Każda taka informacja może przybliżać nas do sukcesu i powiększać naszą wiedzę na temat zasad działania rynku, dzięki czemu otrzymujemy możliwość zawarcia transakcji albo też wstrzymania się ze sprzedażą do czasu, aż sytuacja całkowicie się uspokoi. Być może zatem wyceniarka nie jest wcale takim złym rozwiązaniem, ponieważ może służyć za pierwszy krok do dalszego postępowania. Na podstawie prostego interfejsu podajemy podstawowe informacje na temat naszego mieszkania, takie jak chociażby metraż, ilość pomieszczeń, lokalizacja, piętro w budynku, adres i stan techniczny, a następnie generujemy wynik. Wycena nieruchomości podawana jest na podstawie danych zgromadzonych w internetowej bazie, niestety z takiej możliwości mogą obecnie skorzystać wyłącznie mieszkańcy największych polskich miast. Konieczne jest także zdystansowanie się do wygenerowanego wyniku, ponieważ nigdy nie ma się pewności, że bazy danych zostały odpowiednio przygotowane i zaktualizowane. Rynek nieruchomości jest na tyle płynny i dynamiczny, że czasami może się okazać, że statystyki zmieniać się będą z miesiąca na miesiąc. Oczywiście można stosować także inną metodę, która jest nieco zbliżona do tej, którą stosuje profesjonalny rzeczoznawca nieruchomości, a mianowicie przeszukiwać oferty nieruchomości pojawiających się obecnie i obejmujących obiekty najbardziej zbliżone do tego, który posiadamy.

Oczywiście praca nie należy do najprostszych i jest niezwykle żmudna, zwłaszcza, że konieczne jest branie pewnych poprawek na informacje, które zamieszczane są w sieci zwłaszcza, że zdecydowana większość ofert posiada zawyżone ceny, które tak naprawdę są informacyjnymi i zaokrąglonymi cenami przygotowanymi przede wszystkim do negocjacji. Widać więc, że wycena nieruchomości może ukrywać w sobie wiele haczyków, które nie zawsze będą przez nas momentalnie odkrywane. Na podstawie takiej metody, zwanej profesjonalnie metodą porównawczą, powinno się odnaleźć co najmniej kilkanaście ofert, które przedstawiają najbardziej zbliżone pod względem technicznym, lokalizacyjnym i wizerunkowym mieszkania czy domy, a następnie spróbować wyciągnąć średnią cenę. Zadanie wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać, ponieważ bardzo często okazuje się, że pojawia się wyjątkowa trudność z odnalezieniem co najmniej dwóch takich samych obiektów, nie mówiąc już nawet o kilkunastu. Wycena nieruchomości obejmuje też szereg skomplikowanych czynników, które wchodzą ze sobą bardzo często w rozmaite konfiguracje, dlatego też dwie identyczne nieruchomości znajdujące się jednak w dwóch różnych środowiskach będą całkowicie różnić się wartością. Wydaje się być oczywiste, że piękny dom jednorodzinny zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie ogromnej fabryki czy wysypiska śmieci nie będzie wyjątkowo atrakcyjny dla potencjalnych klientów, w przeciwieństwie do domu, który będzie znajdował się w atrakcyjnym mieście nad morzem lub też w sąsiedztwie istotnych punktów komunikacyjnych. Nawet w obrębie jednego miasta ceny mogą się diametralnie różnić, ponieważ jedna dzielnica może być dla mieszkańców mniej atrakcyjna od drugiej. Poza tym obok lokalizacji liczy się także kwestia bezpieczeństwa, która dla wielu osób jest współcześnie sprawą priorytetową. Na stronie http://www.walor-nieruchomosci.pl/ można zapoznać się szerzej z czynnikami, które wpływają na samą wycenę. Mowa tutaj zarówno o czynnikach zewnętrznych, jak i tych wewnętrznych.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież